In Memory of Lennox

12.07.2012 11:47

Dneska ráno jsem jako obvykle zapnula počítač ještě rozjařená z báječného předchozího večera. Po dlouhé době jsme si na sebe udělali čas jako rodinka – já, můj muž, naše smečka, gril a alkoholu pro dva možná až moc. Hned po přečtení první zprávy jsem ale věděla, že dnešek nebude pokračovat dobrou náladou. Ani jsem nemusela hledat jako vždycky, článek o Lennoxovi na mě vyskočil hned na první stránce. Tak už to teda skončilo. Takhle to nemělo skončit. Prohrál nejenom Lennox, ale prohrály miliony lidí po celém světě. Prohrála láska a selský rozum, vyhrály nesmyslné zákony, na které si zatím nikdo nenašel čas, aby je zrušil. Chtěla jsem někomu zavolat, s někým si společně pobrečet a rozvíjet teorie „co teď bude dál?“ Jenže komu? Se znepokojením jsem si uvědomila, že v českých médiích se tato kauza, která se táhla téměř dva roky, vůbec neobjevila. Jak je to možné? Stačí se podívat na zpravodajské portály nejen britské, ale i americké, německé, zprávy ze Skandinávie – spousta lidí po celém světě s napětím čekala, jak to všechno dopadne.  Své paranoidní teorie,  kdo by mohl mít zájem zamlčovat Lennoxův případ si nechám pro sebe a s vámi se tedy o ten příběh podělím:

Pro Lennoxe, psa, který byl zavražděn, protože se podobal pitbullovi. (zpráva z www.care2.com)

 

Velmi tvrdá právní bitva, která trvala 22 měsíců, doprovázená vroucími kampaněmi za záchranu psa Lennoxe, došla ve středu 11.7. 2012 svého smutného konce.  Sedmiletý Lennox byl uspán, protože se podobal pitbullovi – plemeni, které v Severním Irsku patří mezi zákázaná. Komentář městské rady v Belfastu zněl, že „byl humánním způsobem utracen nejnebezpečnější  a nejnepředvídatelnější pes, se kterým se odborník (jmenovaný městem) kdy setkal“. Výrok  dále pokračoval tím, že eutanázie byla provedena z nařízení soudu z důvodu ochrany veřejnosti.

Lennoxův příběh začal před dvěma lety, kdy byl odebrán své rodině, protože jeho vzhled připomínal pitbulla. Držení pitbullů a jejich kříženců je ve Velké Británii zakázáno.

Caroline Barnes, majitelka Lennoxe, se snažila před soudem dokázat, že Lennox je křížencem amerického buldoka, nikoli pitbulla. Žádala soud o vydání Lennoxe, aby ho mohla dostat z Irska do země,  kde zákaz chovu určitých plemen neplatí. Tisíce lidí po celém světě nabídly Lennoxovi svůj domov. Nakonec byla vybrána rodina v USA.

Lennoxův případ spustil hned několik desítek kampaní za jeho záchranu, především v Británii a USA. Během dvou let, které Lennox trávil „ve vazbě“ v útulku, se pod peticí žádající jeho propuštění sešly desítky tisíc podpisů. Caroline bojovala se soudy do poslední chvíle. Minulý měsíc bylo o osudu Lennoxe rozhodnuto, když žádost o vydání Lennoxe byla zamítnuta a soud vydal rozhodnutí o jeho eutanázii.

Zatímco venku se sváděl lítý boj o jeho život, Lennox pobýval v městském útulku v Belfastu. Jeho rodina a přátelé prohlásili, že Lennox nikdy nikoho nepokousal ani nebyl agresivní.  Zaměstnanci útulku ale tvrdili, že Lennox se stával stále agresivnějším a jeho chování se nedalo předvídat: „Chvilku byl klidný a přátelský, pak se snažil dostat přes plot, aby mohl někoho pokousat.“

Možná i Lennox byl frustrovaný a začínal klesat na mysli jako jeho lidští spolubojovníci.

Victoria Stilwell, známá z pořadu Buď já nebo pes, bojovala za Lennoxe tvrdě a rozhodně, vystupovala v rádiích a televizi, psala články a pomohla Lennoxovi najít útočiště v USA, které mu ale bylo odepřeno.

V nejsmutnější den byl Caroline Barnesové a Lennoxovi odepřen poslední kousek lidskosti. Caroline nebylo umožněno rozloučit se se svým milovaným psem, nemohla být s ním, když umíral.

Na oficiální facebookové stránce rodina napsala: „ Nedovolili nám rozloučit se s Lennym. Řekli nám také, že nemáme právo na jeho tělo, abychom ho mohli pohřbít. Možná nám pošlou jeho popel.“

 

Odpočívej v pokoji, Lennoxi.

 

@překlad: Mgr. Hana Holubová

Diskusní téma: In Memory of Lennox

Datum: 05.09.2012

Vložil: Lucie

Titulek: Lennox

Dnes jsem si koupila časopis PES PŘÍTEL ČLOVĚKA. Je tam článek o Lennoxovi, kde je podrobně napsán průběh a fakta. Lennox vyrůstal s postiženou holčičkou, byl milován celou rodinou. Zabezpečili ho , jak jen mohli. Udělali všechna opatření, pro to ,aby to zákon schválil, ale i tak jim ho vzali. Rozbouřilo mě to, dojalo a začala jsme si říkat, co můžeme potom dělat? když i taková bouře a nával kritiky , proti jeho smrti , nic nezmohl. Vedle článku je vypsán seznam o nebezpečných plemenech. Lidi.. je tam 80 psích plemen. Mezi nimi : Novofoundlansky pes, leonberger, husky, mastifové, teriéři a dokonce i zlatý retrývr! označován za nejmírumilovnějšího psa. Když jsem tam uviděla své milujicí Leonbergery, nedokázala bych si představit, že by mi je jednou někdo odvedl. Vím jistě že 50% lidí tam najde svého psa. Lennox byl jen poslední tečka toho všeho.. nevím , co víc potřebujeme k tomu, aby se s tím sakra už něco dělalo. Omlouvám se, ale naše sousedské státy jsou zrůdy !

Datum: 30.07.2017

Vložil: Martina Jaciková

Titulek: Re: Lennox

Dobrý den,
bleju,bleju ,bleju.Lidi tohoto kalibru co rozhodují prdelema a ne srdcem jsou stvůry a nažehlený prkenný úředníci.možná jednou budou utrácet lidi,protože nevypadaj tak jak by měli......
je mi na nic.do pekla s nima co zabili Lennoxe.doufám že se jim to vrátí v životě a to jakkoliv.
I LOVE YOU LENNOX♥♥♥

Datum: 12.07.2012

Vložil: Dana

Titulek: No jo fakt

No jo, fakt jsem o tom nikde ani nezaslechla. Navíc - jazyková bariéra, nejsem schopna zaregistrovat to, co autorka článku. A vlastně dobře, že tak. Kdybych si článek nepřečetla, byla bych klidnější. Je to přece jen až moc přitažené za vlasy na to, aby člověk jen tak mávl rukou. Na jedné straně psi, kteří čekají v útulku, až je tam někdo objeví a stane se jejich milovaným páníčkem, a na druhé straně byrokracie (a zřejmě i zvůle někoho, kdo chce mermomocí vyhrát nesmyslný boj), která nedovolí, aby hodný pes, který má svého milujícího člověka, mohl s tím člověkem v klidu žít a dožít. A tak šup s ním na 2 roky útulku a pak smrt včetně nechutné dohry s odmítnutím asistence a rozloučení. Proč by se člověk nemohl rozloučit se svým psem, a to dokonce i tehdy, když by byl pes opravdu nevyzpytatelný.

Datum: 12.07.2012

Vložil: Hanka

Titulek: Re: No jo fakt

Dano, nejnovější zprávy - co jsem dnes zaregistrovala na BBC - mluví o tom, že rodině nebyl vydán ani obojek, který chtěli na památku. Odněkud se vylouplo video Lennoxe z útulku, který byl ve špatném stavu, téměř bez srsti a zjevně v depresi. Takže se hned objevilo podezření, že Lennox umřel dávno před datem eutanázie. Někde zase jsem četla, že Lennox stále žije a je využíván na pokusy. To už jsou asi jenom bláznivé teorie, ale důležité je, že díky celosvětové základně příznivců, nebude tenhle případ jen tak smeten ze stolu. Je hned několik stránek, kde se shromažďují televizní a rozhlasové vstupy a jsou docela často aktualizovány. Já opravdu myslím, že nejde už jenom o Lennoxe, ale lidé, hlavně ti v Británii, se začínají bát o své psy.

Datum: 13.07.2012

Vložil: Dana

Titulek: Re: Re: No jo fakt

...chjo:-(

Datum: 12.07.2012

Vložil: Hanka

Titulek: R.I.P.

Lennoxův případ mě neskutečně zasáhl, nejen kvůli němu samotnému, ale kvůli tomu, že cítím, jak blízko tomu stojíme i my. Máme doma kříženců několik, ani jeden není pes typu bull, ale třeba o Ebynce si to někteří lidé myslí. Naštěstí známe její rodiče, ale co kdyby ne? Dášenku jsme si braly z útulku jako miminko a od té doby se dost změnila. Co kdyby ona vyrostla do pitbullovských rysů? Když jsem nemohla mít svého psa, provázel mě půjčovaný kříženec Filípek. Byl naprosto oddaný, výborný agiliťák a perfektně vychovaný společník. Byl dost podobný miniaturnímu stafbulíkovi. Věřím, že takových pejsků v mém životě bude ještě hodně a modlím se, aby je nikdy nestihl Lennoxův osud. Velká Británie není jedinou zemí, kde se vraždí nežádoucí plemena - to se děje třeba v Austrálii. Nebo v Rakousku, které je tak mrazivě blízko...

Datum: 30.07.2017

Vložil: Martina Jaciková

Titulek: Re: R.I.P.

Ach jo,
je to fakt hnusný.myslím že každý tvor má právo na život!!!!
a taky myslím,že člověk je ten nejhnusnější a nejbrutálnější tvor co běhá po světě.samozřejmě jsou vyjímky a hodní lidé,kteří zvířatům pomáhají když jsou v nouzi,ale bohužel,kryplů je víc :-(

Přidat nový příspěvek